TaivaanAlla.fi
  • Tulevia pimennyksiä
  • Kokoelma
  • Mediassa
  • Yhteydenotto

Kategoria-arkistot: Ilmakehän ilmiöitä

1.5.2018
Ilmakehän ilmiöitä, Halot

Vapun halot

Halohuhtikuu loppui ankeasti perus kakskakkoseen mutta sen sijaan toukokuu alkoi heti paremmalla näytöksellä ja bongauksina

30.4.2018
Retket ja luonto, Ilmakehän ilmiöitä, Halot

Halohuhtikuun viimeinen halo

Halohuhtikuu on tullut jälleen päätökseensä. Kuukausi alkoi taas lupaavasti mutta halot olivat niin hetkellisiä, ettei

7.4.2018
Ilmakehän ilmiöitä, Halot

Kirkas halonäytelmä

Halohuhtikuu jatkuu komealla 22 asteen renkaalla, 22 asteen sivuauringoilla, 22 asteen ylläsivuavalla kaarella, horisonttirenkaalla ja

4.4.2018
Ilmakehän ilmiöitä, Halot

22 asteen ja 46 asteen haloja

Halohuhtikuu on nyt avattu. Päivän tämän astiset bongaukset 22 asteen rengas, 22 asteen ylläsivuava kaari,

4.3.2018
Ilmakehän ilmiöitä, Halot

Kirkas 22 asteen rengas ja himmeä 46 asteen rengas

Koko päivän taivaalla loisti 22 asteen rengas. Aamupäivän kuvista löytyi yllätykseksi B-R -käsittelyssä himmeä 46

3.3.2018
Ilmakehän ilmiöitä, Halot

Kuun haloja

Pitkästä aikaa tuli bongattua Kuun halojakin. Komeat sivukuut, 22 asteen rengas ja 22 asteen ylläsivuava

2.3.2018
Ilmakehän ilmiöitä, Halot

Korkea auringonpilari

Ennen auringonnousua näkyi korkea, lähes 10 asteen pituinen auringonpilari.

1.3.2018
Retket ja luonto, Ilmakehän ilmiöitä, Aurinko, Kuu ja planeetat, Muut ilmakehän ilmiöt

Kuu ja auringonlasku Pyhäjärvellä

Tuli mentyä Pyhäjärvelle seuraamaan Kuun nousemista ja samalla laskevan Auringon edessä ollut pilvi sai aikaiseksi

27.2.2018
Astronomiaa, Ilmakehän ilmiöitä, Aurinko, Kuu ja planeetat, Halot

Diffuusi sivuaurinko

Aamulla näkyi muutamien minuuttien ajan varsin diffuusi sivuaurinko. Utuisuudestaan huolimatta sivuaurinko oli varsin pitkä. Samalla

23.2.2018
Ilmakehän ilmiöitä, Halot

Kirkkaat sivuauringot

Aamulla oli hyvää jääkidettä ilmassa. Sivuauringot olivat välillä huomiota herättävän kirkkaat ja pitkät. Muita bongauksia

Artikkelien sivutus

Edellinen 1 … 5 6 7 … 35 Seuraava
60/345

Uusin YouTube-video

@taivaanalla

Kategoriat

  • Retket ja luonto
  • Keski- ja muinaisajassa
  • Keräily
  • Astronomiaa
    • Asteroidit
    • Aurinko, Kuu ja planeetat
    • Komeetat
    • Pimennykset ja ylikulut
      • Kiina 2009
      • Norja 2012
    • Syvätaivas
    • Tulipallot
  • Ilmakehän ilmiöitä
    • Halot
    • Kehät
    • Muut ilmakehän ilmiöt
    • Myrskyilmiöt
    • Revontulet
  • Sekalaista
  • Oppaat

Halolyhenteet

r = xx asteen rengas
ysk = xx asteen ylläsivuava kaari
ask = xx asteen allasivuava kaari
saur = xx asteen sivuaurinko (tai auringot)
asaur = alasivuaurinko (tai auringot)
hr = horisonttirengas
zyk = zeniitinympäristön kaari
ap = auringon pilari
aa = ala-aurinko
par = parhelia
©2009-2020 TaivaanAlla.fi

Kategoriat

  • Retket ja luonto
  • Keski- ja muinaisajassa
  • Keräily
  • Astronomiaa
  • Ilmakehän ilmiöitä
  • Sekalaista
  • Asteroidit
  • Aurinko, Kuu ja planeetat
  • Halot
  • Kehät
  • Kiina 2009
  • Komeetat
  • Muut ilmakehän ilmiöt
  • Myrskyilmiöt
  • Norja 2012
  • Oppaat
  • Pimennykset ja ylikulut
  • Revontulet
  • Syvätaivas
  • Tulipallot
Sivusto käyttää evästeitä parhaan mahdollisen käyttäjäkokemuksen tarjoamiseen. Käyttämällä sivustoa hyväksyt evästeiden käytön.
Voit perua suostumuksesi evästeiden käyttöön koska tahansa.