Härkämäen Observatorio 10v!

Härkämäen Observatorio 10v!

Kuluva vuosi on Warkauden Kassiopeia ry:n 13 kuluneen vuoden yksi merkkipaaluista. Yhdistyksen valtava ponnistus, Härkämäen Observatorio, täyttää 10 vuotta!

Suunnittelin juhlavuoden kunniaksi 10-vuotislogon, jota tultaneen käyttämään runsaasti tämän vuoden mainonnassa.

Härkämäen Observatorion 10. juhlavuosi
Härkämäen Observatorion 10. juhlavuosi

Muistan kuinka 13. vuotta sitten ensimmäisissä yhdistyksen kokouksissa haaveiltiin oman tähtitornin rakentamisesta ja silloin projektia pidettiin mahdollisena ehkä seuraavan 10 vuoden kuluttua. Kuitenkin jo kaksi vuotta myöhemmin olimme silloisen Kangaslammin Härkämäellä ihmettelemässä hirvikärpäsiä täynnä olevaa ryteikköä. Vuosi myöhemmin ryteikkö hirvikärpäsineen oli poissa ja tilalla oli Härkämäen Observatorio.

22.12.2003 yhdistys saa joululahjan - kupoli nostetaan tähtitornin huipulle!
22.12.2003 yhdistys saa joululahjan – kupoli nostetaan tähtitornin huipulle!

Härkämäen Observatorion 10-vuotisjuhlia vietetään 27. heinäkuuta, jolloin järjestetään Härkämäen Observatorion IV Aurinkopäivä. Tilaisuudessa juhlistetaan lisäksi observatorion kerhotalonpihaan siirrettyä prof. tri. V. A. Heiskasen muistomerkkiä ja vihitään virallisesti käyttöön V. A. Heiskasen tiedepolku. Tohtori Heiskanen muistetaan merkittävän tähtitieteen työnsä lisäksi myös kansallisen tähtiharrastusyhdistyksen Ursan perustajana.